Ата-аналарга педагог-психологтың "Жасөспірімдердің суицидтік (аутодеструктивті) мінез-құлқының алдын алу"

Ата-аналар жасөспірімдерге сабақ беруі керек

Сіздің назарыңызды жақсылыққа аудару; қоршаған әлемді кедергілер емес, мүмкіндіктер тұрғысынан көре білу;

- физикалық жаттығулар мен ұтымды тамақтану арқылы өзіңізге қамқорлық жасаңыз;

- адамдармен, құрдастарымен және ересектермен жұмыс істей білу; түсіністік пен әлеуметтік қолдау алу; біреуден көмек сұраудың еш жаман жері жоқ екенін есте сақтаңыз;

- жасөспірім шынымен қалаған қызмет салаларында өз мүмкіндіктерін жүзеге асыру: спортта, биде, саяхатта, өнер сабақтарында – сурет салу, фотография, дизайн; жасөспірімнің қызығушылықтары мен іс-әрекеттері неғұрлым көп болса, соғұрлым ол теріс факторлардың әсеріне ұшырайды және проблемаларды шешудің мұндай стратегиясын жиі қолданады.аулақ болу; әр түрлі үйірмелер мен курстарға қатысу жасөспірімнің көкжиегін кеңейтіп қана қоймай, оған көбірек достар табуға және қолдау көрсетуге көмектеседі.

Суицидтің алдын алудың маңызды элементі жасөспірімдердегі депрессияның алдын алу болып табылады, онда ата-аналар да маңызды рөл атқарады. Жасөспірімде көңіл — күйдің төмендеуі және депрессиялық мемлекеттің басқа белгілері болған кезде, оған осы күйден шығуға көмектесу үшін дереу шаралар қабылдау қажет.

Біріншіден, сіз баламен сөйлесіп, оның әл-ауқаты, көңіл-күйі, тәжірибесі туралы сұрақтар қойып, болашақ туралы сөйлесіп, жоспар құруыңыз керек. Әңгімелер жағымды болуы керек: баланы "әрдайым қанағаттанбаған" және "ренжіген"деп айыптаудың мағынасы жоқ. Ол өзі де сағынбауға қуанышты болар еді! Сондықтан, айыптау мен ашуланудың орнына, оған өзінің сезімдері мен эмоцияларын түсінуді көрсету керек, оның жеке басының жағымды жақтары мен ресурстарын көрсету керек, өзіне деген сенімділікті, мәселелерді шешуге және қойылған мақсаттарға жетуге қабілеттіліктерін ояту керек. Жасөспірімді басқа жігіттермен салыстырудың қажеті жоқ — сәтті, жігерлі, жігерлі. Мұндай салыстырулар жағдайды нашарлатады және қазірдің өзінде өзін-өзі бағалаудың төмендігін төмендетеді. Сіз тек жасөспірімді-бүгінді жасөспіріммен салыстыра аласыз - кешегі, оны жасөспірімнің-ертеңгі позитивті бейнесіне бейімдей аласыз.

Екіншіден, жасөспірімнің күнделікті өміріне әртүрлілік енгізу керек; онымен жаңа істер жасау немесе оған жаңа кәсіп табу. Мысалы, оны спортзалға жазыңыз. Баламен көбірек уақыт өткізу өте маңызды: серуендеу, жаңа серуендеу маршруттарын салу; демалыс күндері қызықты экскурсияға бару, киноға, концертке, көрмеге бару; үй міндеттерін орындаудың жаңа тәсілдерін ойлап табу; үйде жалпы тазалау. Сіз баламен келісе отырып, оған қамқор болғысы келетін үй жануарларын ала аласыз — ит, мысық, хомяк, попугай немесе балық. Үй жануарларына қамқорлық жасау баланы жұмылдырып, оған жағымды эмоциялар беріп, белсенділікті оята алады.